top of page

Особливості  інклюзивної освіти в комунальному закладі

«Маріупольський міський технологічний ліцей Маріупольської ради Донецької області»

 

Загальні відомості про освітню установу:

    Комунальний заклад «Маріупольський міський технологічний ліцей Маріупольської ради Донецької області» є державним освітнім закладом, який реалізує загальноосвітні програми загальної, основної освіти.

    Педагогічний колектив ліцею в своїй освітній діяльності враховує проблему підвищення якості і доступності освіти, вирішення якої передбачає організацію інклюзивного освітнього середовища для учнів з обмеженими можливостями здоров’я.

    Метою є забезпечення рівного доступу до здобуття освіти і створення необхідних умов для адаптації в межах освітнього простору ліцею, до потреб і запитів кожного учасника освітнього процесу.

Інклюзивна освіта в ММТЛ  передбачає вирішення  наступних завдань:

1. Створення адаптивного освітнього середовища, що забезпечує задоволення як загальних, так і особливих освітніх потреб дитини з  ОМЗ (обмеженими можливостями здоров’я).

2. Забезпечення  індивідуального  педагогічного підходу до дитини з ОМЗ з урахуванням  специфіки  порушення розвитку,  соціального досвіду.

3. Забезпечення психолого-педагогічного  супроводу  процесу  інтеграції дітей з ОМЗ в освітнє та соціальне середовище, сприяння дитині і її сім’ї, допомоги педагогам.

4. Розробка  спеціалізованих  програмно-методичних комплексів для навчання дітей з ОМЗ.

5. Координація та взаємодія  фахівців  різного профілю і батьків, залучених до процесу освіти.

6. Підвищення  професійної  компетентності  педагогів з питань щодо навчання і розвитку дітей з ОМЗ.

7. Формування толерантного сприйняття і відносин  учасників  освітнього простору до дітей з ОМЗ.

Робота колективу  ліцею спрямована на створення умов для отримання  освіти дітьми з урахуванням  їхніх  психофізіологічних особливостей.

 

Характеристика контингенту дітей з особливими освітніми потребами:

    У технологічному ліцеї навчаються 408 учнів в 14 класах. В трьох  класах  навчаються діти-інваліди та діти з обмеженими  можливостями здоров’я. Два з них мають придбану інвалідність, два – вроджену. Всього в ліцеї 4 учня з особливими  освітніми потребами, які навчаються на загальних умовах і наразі не потребують створення особливих умов навчання і виховання.

 

Архітектурна  доступність ліцею

    Вхід в будівлю ліцею  обладнаний  невисокими  сходинками. Дверні  прорізи відповідають нормам САН ПІН. Вхідні  двері  обладнані  кнопкою виклику персоналу. Є пандус.

 

Матеріально-технічна база та  оснащеність  освітнього процесу

    Актова зала укомплектована мультимедійним проектором, екраном, персональним комп’ютером, звуковими системами.

    Бібліотека забезпечена підручниками та навчальними посібниками для учнів. Читальна зала міської бібліотеки імені Лесі Українки, яка знаходиться в приміщенні ліцею, обладнана комп’ютерами з виходом в локальну мережу.

    Їдальня забезпечує учнів ліцею гарячим (організованим) харчуванням і буфетною продукцією.

Гігієнічні кімнати знаходяться на 1 і 3 поверхах, розділені за статевою приналежністю, всередині поділені перегородками.

    З метою створення умов для навчання дітей з обмеженими можливостями здоров’я в ліцеї організований психолого-педагогічний супровід таких дітей.

    Соціальний педагог має сумісний кабінет, обладнаний комп’ютерною технікою, меблями, спеціальною літературою. Є інформаційні стенди, буклети.

    Кабінет практичного психолога обладнаний комп’ютерною технікою, меблями, наочними посібниками, спеціальною літературою. Кабінет призначений для індивідуальних і групових занять (невеликими групами до 5 осіб), які допомагають учням впоратися з психо - емоційним напруженням.

    У 2019 році почала функціонувати кімната психологічного розвантаження, обладнання якої допомагає ліцеїстам знімати м’язове і психоемоційне напруження, активізувати функції центральної нервової системи. У кімнаті створюється відчуття безпеки і захищеності, позитивний емоційний фон знижує занепокоєння і агресивність, знімає нервове збудження і тривожність, активізує пізнавальні процеси і мозкову діяльність.

     У кімнаті представлено обладнання: безкаркасні м’які меблі, м’який килим для підлоги, магнітна дошка, м’які іграшки, ноутбук для прослухування заспокійливої музики та презентації матеріалу.

Всі навчальні кабінети укомплектовані робочим місцем вчителя, учнівськими столами та стільцями, комп’ютерною технікою. 

 

Програмно-методичне забезпечення та дидактичні матеріали

    У ліцеї освітній процес в повному обсязі забезпечений навчальною літературою, програмами з усіх предметів навчального плану, навчально-методичним комплексом для педагогів і учнів, дидактичним та ілюстративно-наочним матеріалом, електронними підручниками, що дозволяє створити умови для якісного надання освітніх послуг, забезпечити можливість інклюзивного та інтегрованого навчання. У класних кабінетах є мультимедіа-проектор, інтерактивні дошки, або плазмові телевізори, що дозволяє збільшити доступність інформації для всіх учнів з особливими освітніми потребами.

 

Мережеве взаємодія

     Для задоволення в достатній мірі освітніх, інтелектуальних, спортивних та естетичних потреб учнів ліцей  підтримує дистанційний зв’язок з учнями, батьками, тісно взаємодіє з іншими ЗЗСО та  ВОЗ, культурними центрами міста і установами додаткової освіти, що дозволяє забезпечувати функціонування і розвиток ММТЛ, вирішувати такі завдання:

- забезпечення взаємодії з сім’єю;

- співпраця з установами додаткової освіти;

- залучення учнів, вчителів, батьків до вивчення історії рідного краю;

- виховання шанобливого, дбайливого ставлення до традицій українського народу, історії України, старшого покоління; необхідність збереження і розвитку традицій;

- сприяння розвитку соціалізації і виховання творчої особистості;

- задоволення освітніх потреб соціуму;

- сприяння в реалізації соціально значущих ініціатив і програм на міському, регіональному, всеукраїнському рівнях.

Напрямок соціального партнерства

Кадрове забезпечення

   Ліцей укомплектований кадрами відповідно до штатного розкладу: педагогічних працівників – 38 (серед них 6 педпрацівників за сумісництвом). В їх число входять соціальний педагог, практичний психолог.

Середній стаж роботи педагогів понад 8 років, що є хорошою основою для створення і передачі колективних традицій новоприбулим педагогам.

 

Психолого-педагогічний супровід

   Педагогічний колектив ліцею вважає, що створення моделі психолого-педагогічного супроводу є одним з основних умов успішного навчання в ліцеї дітей з обмеженими можливостями здоров’я.

Організація психолого-педагогічного супроводу учнів з обмеженими можливостями здоров’я є основним напрямком корекційно - розвиваючої діяльності педагогічного колективу, що сприяє подоланню або ослабленню недоліків розвитку дітей.  Робота педагогічних та інших працівників ліцею спрямованим на створення оптимальних можливостей і умов для психічного розвитку ліцеїстів з обмеженими можливостями здоров’я в процесі навчання в закладі освіти.

 

Робота фахівців

   Основна роль в психолого-педагогічному супроводі здобувачів освіти відводиться практичному психологу і соціальному педагогу.

    Говорячи про роботу психолога, ми маємо на увазі не просто психологічну допомогу, підтримку дітей, які відчувають труднощі в навчанні. Йдеться саме про психологічний супровід дітей на всіх етапах навчання. Психологічний супровід учнів з ОМЗ має бути спрямовано на оволодіння учнями спеціальними компетенціями, що забезпечують поступове формування у них системи соціальних навичок поведінки, продуктивних форм спілкування з дорослими і однолітками.

    Процедура обстеження учня з ОМЗ  непроста, тому психолог проводить діагностування в тихій кімнаті, де ніщо не відволікає дитину, при цьому здійснює граничну доброзичливість до дитини, використовує похвалу, схвалення, незалежно від результату виконання завдань. Необхідно також дотримуватися об’єктивності при діагностуванні, не прагнути надавати поверхневу дозовану допомогу дитині, перетворюючи методику з діагностуючої у навчальну. При діагностуванні враховується стан здоров’я дитини на момент тестування; якщо дитина втомилася, її дається можливість відпочити, а потім продовжити обстеження.

    Мета роботи соціального педагога в процесі інклюзивної освіти полягає в забезпеченні рівних можливостей в реалізації права на освіту дітей з обмеженими можливостями.

Технологія роботи соціального педагога з дітьми ОМЗ здійснюється за кількома напрямками:

- надання індивідуальної допомоги дитині (допомога в адаптації до середовища здорових однолітків, проведення спільно з психологом діагностики, залучення учнів до освітніх заходів);

- робота з груповим колективом (виховання толерантного ставлення, милосердя, розвиток комунікативних навичок, згуртування дитячого колективу);

- робота соціального педагога з сім’єю (правове консультування батьків, сприяння в наданні матеріальної та побутової допомоги, надання допомоги батькам у взаємодії з різними центрами і установами).

bottom of page