top of page

МЕДИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

Документи, які потрібно підготувати до школи

Діти повинні пройти медичні обстеження і отримати дві стандартних довідки:

1. Довідка форми № 086-1 / о "Довідка учня загальноосвітнього навчального закладу про результати обов'язкового медичного профілактичного огляду".

Вона містить наступну інформацію:

   • прізвище та ім'я дитини, дату його народження і стать;

   • місце проживання дитини, телефон батьків;

   • найменування загальноосвітнього навчального закладу, клас;

   • дату проведення обов'язкового медичного профілактичного огляду (а також дату попереднього профогляду і рекомендовану дату наступного);

   • висновок про стан здоров'я дитини (якщо школяр має певне захворювання, то за рішенням одного з батьків в цій довідці може бути зроблений відповідний запис);

   • групу для занять фізичною культурою;

   • рекомендації.

2.Довідка форми № 063 / о "Карта профілактичних щеплень"

   У ній вказані дані про проведення вакцинації або ревакцинації, а також про проведення туберкулінових проб.

   "Медична карта дитини" (форма № 026 / о) більше не потрібна для прийняття дитини до школи. Все тому, що школи не мають права зберігати персональні дані через відсутність ліцензії на медичну практику.

   Щорічно обов’язкові медичні профілактичні огляди учнів загальноосвітніх навчальних закладів проводяться медичними працівниками у присутності батьків або інших законних представників у лікувально-профілактичних закладах, де існує необхідне медичне діагностичне обладнання, за місцем спостереження дітей протягом календарного року. У результаті обстеження учням видається довідка затвердженої форми (№ 086-1/о) для подання в навчальний заклад.

Також під час оглядів за згодою одного із батьків або особи, що їх замінює, учням можуть провести вакцинацію згідно з Календарем профілактичних щеплень і у разі, якщо такі щеплення не були раніше проведені. Такі щеплення проводяться після огляду лікарем, медичним працівником у медичному кабінеті загальноосвітнього навчального закладу або в територіальному лікувально-профілактичному закладі відповідно до чинних нормативів.

   Протягом останніх 2 років змінено порядок проведення та спільним рішенням МОЗ та Міністерством освіти і науки України вироблено такі підходи до профілактичних оглядів школярів. Діти усіх вікових категорій, крім 5–6-річних, що вступають до 1-го класу, мають змогу пройти обов’язкове медичне обстеження до 1 вересня поточного року — за бажанням батьків або осіб, що їх замінюють, на базі лікувально-профілактичного закладу; 

    У принципі, якщо дитина вакцинована вчасно згідно з Календарем щеплень, то в школу вона йде з усіма необхідними щепленнями. Отже, з 7 до 14 років школярам не проводитимуть вакцинацію чи ревакцинацію. Відповідно дані у «Карті профілактичних щеплень» не оновлюються, і довідки не потрібно. Але на даний момент діти вакцинуються з порушенням Календаря, тому якщо у вказаний період проводяться пропущені щеплення, довідка все ж таки буде потрібна. Медсестри в навчальних закладах на даний час не займаються питаннями вакцинації у школі, це входить до компетенції лікаря-педіатра або сімейного лікаря. Дані з цієї довідки дозволять медичним працівникам навчальних закладів ознайомитись з наявністю чи відсутністю щеплень у конкретної дитини. При необхідності вакцинації дитини, яка навчається в школі, лікар заповнює відповідну форму та залишає її собі. Тобто в школу надається копія форми № 063/о.

Про заборону відвідувати школу

   «Насправді вересневе заяву МОЗ щодо вакцинації та заборони відвідувати школу далеко не нове. Цей пункт прописаний в законі 18-річної давності «Про захист населення від інфекційних хвороб» (прийнятий ще у 2000 році, а правки вносилися в 2003, 2006 і 2007 роках). Стаття 15 вищевказаного закону говорить: «Прийом дітей до виховних, навчальних, оздоровчих та інших дитячих закладів проводиться за наявності відповідної довідки закладу охорони здоров'я, в якому дитина перебуває під наглядом.


   Довідка видається на підставі даних медичного огляду дитини, ... а також якщо їй проведено профілактичні щеплення згідно з календарем щеплень ... Дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяється ».

   Тому насправді в вересневому спільному зверненні МОЗ і Міносвіти просто нагадали керівникам ОДА, шкіл і дитячих садків про те, що в Україні діє закон, який забороняє відвідувати навчальні заклади дітям без щеплень.

   На сьогоднішній день довідка про щеплення є ключовою при вступі до школи або дитсадка. Тобто всі діти, які приходять вчитися, повинні бути щеплені, оскільки це єдиний дієвий метод профілактики і реальна протидія хворобам, ризик епідемії яких вже зараз існує. Ми зараз фіксуємо багато спалахів інфекційних вакцінорегуліруемих захворювань, які в цивілізованих країнах вже давно повинні були забути.

Зокрема, це кір, поліомієліт - ми залишаємося єдиною країною в європейському регіоні, що потрапила в «червону зону» (якщо до нас завезуть дикий поліовірус, то у нас трапиться черговий спалах і почнеться епідемія), а також дифтерія - зараз в країні фіксуються поодинокі випадки. Але ми готуємо систему охорони здоров'я до того, що епідемія дифтерії може досягти масштабів 90-х років, коли була величезна кількість хворих і летальних випадків. Перш за все можна уникнути, якщо діти і дорослі зроблять щеплення згідно з календарним планом.

   Необхідність надавати в навчальний заклад довідку про проходження вакцинації стосується не тільки першокласників і новоспечених дитсадка, а й інших учнів. «Акцент був зроблений на першокласниках, оскільки, згідно з календарем вакцинації, більшість щеплень робиться до шестирічного віку».

Коли точно не пустять до школи без довідки

 

     «Якщо директор школи або завідуюча дитсадка допускають невакцинованих дітей до навчання, вони порушують закон і піддають величезному ризику цих дітей. Адже в разі виникнення ситуацій, коли поширюються вакцінорегуліруемие хвороби серед учнів, це призводить до того, що такі діти хворіють, а керівники цих навчальних закладів несуть кримінальну відповідальність.

   При цьому дитину без довідки зі школи або дитсадка не виженуть, він зможе відвідувати навчальний заклад до тих пір, поки не з'явиться ризик епідемії. В такому випадку спеціальна комісія при школі своїм рішенням не допустить дитини до навчання. І знову ж таки, не з шкідливості, а з метою захистити дітей. В першу чергу - невакцинованих. Оскільки при поширенні інфекційних захворювань ризик їх зараження і перенесення хвороби у важкій формі збільшується в сотню разів - кожен, навіть вакцинована учень, є переносником інфекції, тобто незахищений дитина отримує багаторазову «порцію» вірусу. Коли ризик зараження піде, дитина знову зможе відвідувати школу ».

Чи порушується Конституція?

 

   «У разі епідемії від навчання відсторонять і тих дітей, яким не можна робити щеплення за медичними протипоказаннями, і тих, чиї батьки просто категорично відмовляються від вакцинації (з релігійних міркувань, побоюючись препаратів для вакцинації та ін.). Розмови про те, що стаття закону, яка зобов'язує вакцинувати дітей, порушує конституційне право дитини на освіту, є маніпуляцією противників вакцинації.

Так, стаття 53 Конституції України говорить, що «кожен громадянин нашої країни має право на освіту. При цьому отримання повної загальної середньої освіти є обов'язковим для всіх громадян України ». Але також в законі про освіту йдеться про те, що існують альтернативні методи навчання, наприклад, дистанційне або індивідуальне. Тобто дитина все також зможе вчитися, навіть якщо його відсторонять від занять в школі.

   Крім того, батьки, які свідомо відмовляються від щеплень (з релігійних міркувань, внаслідок недовіри існуючим вакцинам та ін.), Повинні бути готові до того, що в разі недопущення дитини до навчання в школі альтернативні методи навчання їм доведеться оплачувати самостійно.

   Індивідуальна форма навчання за рахунок держави (згідно з наказом Міносвіти від 12 січня 2016 року №8) передбачена для тих дітей, які не можуть відвідувати навчальний заклад за станом здоров'я і для цього є підтверджуючий документ, і для тих, які не можуть пройти вакцинацію за медичними показаннями.

Батьки, які свідомо відмовляються щепити дітей, порушують закон: він чітко прописує, що ні по вірі, ні за расою, ні за статтю не робиться виключень, тобто - для всіх. І платять за навчання в такому випадку батьки зі свого гаманця, а держава буде оплачувати тільки медобслуговування дитини, якщо той все-таки захворіє тим, від чого можна було захиститися вакциною ».

Як взяти довідку і пройти прискорену вакцинацію


 

   «Вакцинація показана не всім дітям. Зокрема, не можна робити щеплення пацієнтам з імунодефіцитом, у кого прогресуючі хвороби нервової системи (епілепсія, афебрільние судоми, менінгіт), алергічні реакції на компоненти вакцин і т. д.


    В такому випадку довідку про неможливість пройти вакцинацію, яку надають в навчальний заклад, видає консиліум лікарів. Ця довідка дає право відвідувати школу, але, знову ж таки, до настання епідеміологічної ситуації.

      Щоб отримати довідку, дитину спочатку потрібно показати лікарю (сімейного лікаря або педіатра), який напише попередній діагноз і видасть направлення в районне або обласне медустанову, де консиліум лікарів (в складі педіатра, імунолога і терапевта) проведе при необхідності повторний огляд дитини і досліджує , чи є насправді протипоказання. При позитивному результаті виписується відповідна довідка.

     Решті ж довідку можна взяти в поліклініці або амбулаторії (в реєстратурі або у медсестри), де дитина спостерігається. Відомості виписуються з медкартки дитини. Якщо ж такої немає, дані виписуються з журналу вакцинації прищепного кабінету, тобто відновити дані про щеплення (якщо вони дійсно були зроблені) можна в будь-якому випадку. Якщо ж дитина спостерігався в декількох медустановах і щеплення робилися в різних місцях, то доведеться проїхатися по ним самостійно з картою вакцинації або попросити зробити запити у лікуючого лікаря дитини.

У майбутньому (до 2020 року), коли буде введена електронна система медданних, цей процес спроститься. Будь-яка зроблене щеплення буде відображатися в базі, незалежно від того, де її ставили.

   Якщо ж щеплення не було зроблено, в МОЗ настійно рекомендують провакцинуватися по «прискореної» програмою. У такому випадку лікар розписує індивідуальний план вакцинації, розрахований на три місяці. Дитина в цей час також може відвідувати школу в разі благополучній епідемічній ситуації ».

Чи небезпечна вакцинація?


 

   «Люди не бояться приймати ліки, але бояться щеплень. Хоча у будь-яких ліків набагато більше ймовірних побічних ефектів, в тому числі смертельно небезпечних, ніж у вакцин. При цьому більшість хвороб, від яких захищають щеплення, можуть призвести до тяжких наслідків. Візьмемо, приміром, «банальну дитячу інфекцію» кір - щогодини в світі від неї помирає близько 16 дітей ».

   Вакцин сьогодні боятися не варто. Процедура їх ввезення в Україну далеко не така, як була, наприклад п'ять-десять років тому, яку можна було «обійти» і ввезти неякісний препарат. Зараз в країну заходить тільки та вакцина, яка кваліфікується Всесвітньою організацією охорони здоров'я. При цьому ці вакцини закуповуються одночасно для ряду країн, в тому числі і для України.

   Цими ж організаціями вакцина перевіряється і на правильність виробництва, і на якість, і на ефективність. Далі вакцина проходить перевірку якості безпосередньо в нашій країні: система фармнагляду відстежує препарати на вході в Україну і проводить лабораторний контроль якості, тільки після цього пускаючи її в країну. Після всіх цих процедур вакцина потрапляє в установи, де використовується.

Якщо і були випадки виявлення контрабандної вакцини, то її виявляли тільки в приватних медустановах, в державні потрапляє лише ту, яка пройшла всі рівні контролю ».

Шановні батьки!


   Обов’язкові медичні профілактичні огляди учнів загальноосвітніх навчальних закладів  проводяться щорічно для виявлення в них захворювань, подальшого їх спостереження, планового лікування чи реабілітації та запобігання масовим колективним інфекціям.

  Такі огляди проводяться відповідно до рекомендацій Всемірної Організації Охорони Здоров’я у рамках міжнародного проекту «Здоров’я та поведінкові орієнтації учнівської молоді», постанови Кабінету Міністрів України від 08.12.2009 №1318 «Про затвердження Порядку здійснення медичного обслуговування учнів загальноосвітніх навчальних закладів», наказу Міністерства охорони здоров’я України від 16.08.2010 №682 «Про удосконалення медичного обслуговування учнів загальноосвітніх навчальних закладів».

   Медичні профілактичні огляди учнів проводяться 1 раз  протягом календарного року.

    Звертаємо УВАГУ - огляди будуть проводитися лікарями первинної ланки згідно підписаних декларацій про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу у присутності батьків, або інших законних представників дитини, в амбулаторіях загальної практики сімейної медицини Центрів первинної медико-санітарної допомоги (далі - Центр ПМСД) міста.

   Діти, батьки яких не підписали Декларацію, обов’язкові медичні профілактичні огляди будуть проводитися лікарями первинної ланки за місцем проживання дитини.

     Наполегливо рекомендуємо батькам бути присутніми під час таких оглядів, адже інформація про стан здоров’я дитини та рекомендації щодо його покращання, почуті батьками безпосередньо від лікаря, допоможуть зняти цілу низку запитань у процесі їх виконання.

 

   Під час проведення обов’язкових профілактичних оглядів:

- проводиться огляд дітей лікарями-педіатрами, лікарями загальної практики сімейними лікарями та, у разі необхідності за його направленням діти направляються на додаткові обстеження, або консультації до лікарів –спеціалістів відповідного профілю та лікарів -стоматологів.

-в обов’язковому порядку проводиться проба Руф’є, яка оцінює роботу серця під час фізичних навантажень. За результатами проби Руф’є діти розподіляються  по групам для уроків фізкультури: спеціальна (заняття за спец. програмами), підготовча та основна.


 

  Після проведення обов’язкового медичного профілактичного огляду дитини, батькам або законним представникам  лікарями первинної ланки видається:

      - довідка форми 086 - 1/о «Довідка учня загальноосвітнього навчального закладу про результати обов’язкового медичного профілактичного огляду». У довідці вказується дата проведення обов’язкового медичного профілактичного огляду, група занять фізичною культурою, рекомендації згідно стану дитини, дата проходження наступного обов’язкового медичного профілактичного огляду;

  - довідка форми 086 - 2/о «Карта профілактичної роботи з учнями загальноосвітнього навчального закладу, їх батьками або законними представниками щодо виявлення факторів ризику алкогольних та наркотичних проблем». В даній Карті зазначаються дати проведення профілактичної роботи з учнями загальноосвітнього навчального закладу, їх батьками або законними представниками щодо виявлення факторів ризику алкогольних та наркотичних проблем, необхідні рекомендації з урахуванням віку дитини. Перед проходженням обов’язкового медичного профілактичного огляду батьки дітей або їх законні  представники заповнюють анкети згідно віку дитини та надають лікарю – педіатру чи лікарю загальної практики - сімейної медицини. За результатами анкетування заповнюється дана Карта.

  Довідки передаються до загальноосвітнього навчального закладу, в якому навчається дитина та дійсні впродовж календарного року.

   Термін дійсності довідки учня загальноосвітнього навчального закладу про результати обов’язкового медичного профілактичного огляду (форма  086-1/о) становить 1 рік. Тобто  якщо дитина пройшла профілактичний огляд, наприклад 1 березня, то довідка дійсна до 1 березня наступного року, проте за бажанням батьків повторний медичний огляд можна здійснити до 1 вересня поточного року.

bottom of page